Abonare

Festivalul Internațional de Poezie București

P R O G R A M

15 – 21 mai

Sediul MNLR – Curte, Nicolae Crețulescu 8

Târgul Național al Cărții de Poezie (TNCP)

15 – 21 mai, intervalul orar: 12.00 – 20.00

 

 

Expoziția PEN România 95

15 – 21 mai

 

 

LUNI, 15 mai

 

Casa Filipescu-Cesianu – Sala Lapidarium, Calea Victoriei 151

18.00:    PEN România 95 – Deschidere oficială

              Alocuțiuni:

Magda Cârneci, Președintele PEN România

Mirel Taloș, Vicepreședintele Institutului Cultural Român

Kätlin Kaldmaa, Secretarul General al PEN International, PEN Estonia

Jarkko Tontti, PEN International, PEN Finlanda

Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

 

Amfitrion: Adrian Majuru, Directorul Muzeului Municipiului București

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

19.00:  Recital de poezie susținut de Mircea Dinescu din volumul Colierul din bomboane de colivă, Editura Fundației pentru Poezie Mircea Dinescu, 2017

Invitat special: Maestrul George Mihăiță

Moderator: Dan Mircea Cipariu

 

 

MARȚI, 16 mai

Sediul GDS – Grupul pentru Dialog Social, Calea Victoriei 120

10.00-13.00:   Dezbatere PEN România 95 National Histories of PEN Clubs

                        Moderator: Magda Cârneci

Intervenții: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Nadežda Čačinovič (Croația), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franța), Regula Venske (Germania), Mykola Riabchuk (Ucraina); Ana Blandiana, Denisa Comănescu, Simona-Grazia Dima, Caius Dobrescu, Mariana Gorczyca, Dan Horațiu Popescu (România)

 

Casa memorială „Tudor Arghezi Mărțișor, Strada Mărțișor 26

16.00-18.00:   Imagine și vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație

Curator: Simona Nastac

 

 

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

16.00-17.00:    Lansare: Antologia PEN România 95, Editura Muzeul Literaturii Române, București, 2017

Deschidere expoziție: PEN România 95

                        Invitați: Gabriela Adameșteanu, Mircea Martin, Magda Cârneci, Caius Dobrescu

Moderator: Ioan Cristescu

 

17.30:    Lecturi publice de poezie: Aura Christi, Carolina Ilica, Niculina Oprea, Adrian Pârvu, Daniel Vorona

Moderator: Dan Mircea Cipariu

 

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120

20.30:    PEN România 95 – Lecturi publice de poezie: Constantin Abăluță, Dan Anghelescu, Svetlana Cârstean, Simona-Grazia Dima, Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Ioana Nicolaie, Adrian Popescu, Radu Sergiu Ruba, Eugenia Țarălungă, Radu Vancu, Ioan Vieru, Călin Vlasie, Claudia Voiculescu

Muzica: Mircea Tiberian (pian) și Nadia Trohin (voce)

Moderator: Magda Cârneci

 

 

MIERCURI, 17 mai

 

Centrul Cultural Palatele Brâncovenești  – Sala de conferință „Marin Preda”, Valea Parcului 1, Mogoșoaia

11.00-13.30:   Dezbatere PEN România 95 Displaced Cultures in a Globalized World

                        Moderator: Caius Dobrescu

Intervenții: Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Nadežda Čačinovič (Croația), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia), Mykola Riabchuk (Ucraina); Gabriela Adameșteanu, Svetlana Cârstean, Ruxandra Cesereanu, Simona-Grazia Dima, Bogdan Ghiu, Alex. Goldiș, Mariana Gorczyca, Claudiu Komartin, Angelo Mitchievici, Carmen Mușat, Radu Vancu, Miruna Vlada (România)

 

13.30-14.00: PEN România 95 – Închidere oficială 

 

Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”, Aleea Barajul Dunării 5

12.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Ioana Crăciunescu (România) și Adam Puslojić (Serbia)

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Profesor coordonator: Adrian Săvoiu

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

13.00:  Lectură publică de poezie

Arghezi Revisited: in defence of the cherries / în apărarea cireșelor

(volum în curs de apariție la Editura frACTalia, 2017)

Invitați: Peter Sragher (România), Claus Ankersen (Danemarca)

Irina Bojin și Andreea Daniela Petcu, traducătoare,  Iulia Militaru, editor al Editurii frACTalia.

 

Casa memorială „Tudor Arghezi Mărțișor, Strada Mărțișor 26

16.00-18.00:   Imagine și vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație

Curator: Simona Nastac

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

19.00:    Deschiderea Festivalului Internațional de Poezie București, ediția a VIII-a

              Alocuțiuni:

Mesaj din partea doamnei Gabriela Firea, Primarul General al Municipiului București

Mireille Rădoi, Directorul general al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”

Dinu Flămând, scriitor și traducător

Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

 

19.30:    Lecturi publice de poezie:

Ana Blandiana, Magda Cârneci, Ruxandra Cesereanu, Nichita Danilov, Caius Dobrescu, Mircea Dan Duță, Dinu Flămând, Bogdan Ghiu, Ioana Ieronim, Nora Iuga, Cosmin Perța, Ion Pop, Simona Popescu, Adam Puslojić, Eugen Suciu, Robert Șerban, Ion Bogdan Ștefănescu

Muzica: Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Costin Soare (chitară)

Moderatori: Ioan Groșan și Ioan Cristescu

 

 

JOI, 18 mai

 

Colegiul Național „Spiru Haret”, Strada Italiană 17

12.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Hugo Mujica (Argentina), Ioana Ieronim (România) și Dinu

Flămând (România)

Moderator: Ioan Groșan

Profesor coordonator: Claudia Moga

 

Casa memorială „Tudor Arghezi Mărțișor, Strada Mărțișor 26

16.00-18.00:   Imagine și vers atelier creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație

Curator: Simona Nastac

 

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

17.00:    Lecturi publice de poezie: Marius Aldea, Vasile Mihalache, Radu Nițescu, Livia Ștefan, Victor Țvetov, Miruna Vlada

Muzica: Iordache (saxofon), Dan Mitrofan (chitară)

Moderator: Claudiu Komartin

 

Librăria Humanitas – Kretzulescu, Calea Victoriei 45

17.00:    Conferință: A traduce vs. a tălmăci, susținută de Bruno Mazzoni (Italia)

Moderator: Silviu Angelescu

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.30:  Lecturi publice de poezie: Entela Safeti Kasi (Albania), Gueorgui Konstantinov (Bulgaria), Olga Walló (Cehia), Hu Chuanyi (China), Jidi Majia (China), Gao Xing (China), Gong Xuemin (China), Lee Gil-Won (Coreea), Kätlin Kaldmaa (Estonia), Jarkko Tontti (Finlanda), Sylvestre Clancier (Franța), Katica Kulavkova (Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei), Veronika Dintinjana (Slovenia), Haydar Ergülen (Turcia)

Muzica: Grigore Leșe

Moderator: Magda Cârneci

 

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120

20.30:    Lecturi publice de poezie: Sorin Despot, Robert G. Elekes, Olga Ștefan, Moni Stănilă, Alexandra Turcu, Alexandru Vakulovski

Muzica: Ana-Cristina Leonte (voce), Tavi Scurtu (electronics și percuție)

Moderator: Claudiu Komartin

 

 

VINERI, 19 mai

 

Colegiul Național Bilingv „George Coșbuc”, Strada Olari 29-31

12.30:  FIPB = POETRY – FACE TO FACE

              Lecturi și dialog cu: Magda Cârneci (România), Sylvestre Clancier (Franța) și

Călin-Andrei Mihăilescu (Canada)

Moderator: Dan Mircea Cipariu

Profesor coordonator: Alina Roșca

 

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

16.00:    Conferință: Putting a Blotch across the Sun, Tripping up for Good at the Soul: A Translator’s Evolution, susținută de Adam J. Sorkin (SUA)

Moderator: Radu Vancu

 

Aula Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Calea Victoriei 88

18.00:    Lecturi publice de poezie: Hugo Mujica (Argentina), Marco Lucchesi (Brazilia), Călin-Andrei Mihăilescu (Canada), Simona Racková (Cehia), Olja Savičević (Croația), Mangalesh Dabral (India), Marco Di Pasquale (Italia), Enormi Stationis (Polonia), Adam Puslojić (Serbia), Barbara Korun (Slovenia), Ioana Gruia (Spania), Jordi Valls (Spania), Nikolay Zvyagintsev (Rusia)

Muzica: Maria Răducanu (voce), Pedro Negrescu (contrabas)

Moderator: Dinu Flămând

 

POINT, Strada Eremia Grigorescu 10

20.30:  metaMorph ~ un punct plecat la plimbare – performance de poezie experimentală

Christian Foley (Anglia), SJ Fowler (Anglia), Max Hofler (Austria), Christian Bök (Canada/Australia), Maja Jantar (Olanda/ Belgia), LaTasha N. Nevada Diggs (SUA), Tara Skurtu (SUA), Mugur Grosu, Claudiu Komartin, Răzvan Țupa (România)

Curator: Simona Nastac

 

 

SÂMBĂTĂ, 20 mai

 

Noaptea muzeelor 2017

Sediul MNLR – expoziția de bază, Str. Nicolae Crețulescu 8, program: 10.00 – 02.00

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Str. Mărțișor 26, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, Str. George Bacovia 63, program: 10.00 – 22.00

Casa Memorială „Ion Minulescu – Claudia Millian”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 18.00

Casa Memorială „Liviu și Fanny Liviu Rebreanu”, Str. Dr. Gheorghe Marinescu 19, program: 10.00 – 18.00

 

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

12.00:  Vernisaj al expoziției Imagine și vers, lucrări realizate în cadrul atelierului creativ pentru copii, ArtCrowd Artiști în educație, curator: Simona Nastac

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

16.00 – 20.00:            Scriitori contemporani la muzeu

O zi muzeograf: Radu Vancu

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

16.00 – 17.30: Concert de violoncel, susținut de artistul instrumentist Adrian Naidin

 

 

 

Green Hours jazz-café, Calea Victoriei 120

16.00:    Lecturi publice de poezie: Florin Arpezeanu, Ionelia Cristea, Ana Donțu, Matei Hutopila, Alina Purcaru, Alex Văsieș

Invitat special: Angela Marinescu

Moderator: Claudiu Komartin

 

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

16.00 – 17.00: Teatrul de magie

                        Spectacol susținut de Andrei Teașcă

 

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, George Bacovia 63

16.00 – 17.00: Concert de violoncel, susținut de Mihail Grigore  

 

Librăria Humanitas – Cișmigiu, Bulevardul Regina Elisabeta 38

17.00:  Conferință: Ospitalitatea de limbaj în traducerea poetică, susținută de Victor                  Ivanovici (Grecia)

Moderator: Silviu Angelescu

 

Casa Memorială „Tudor Arghezi – Mărțișor”, Strada Mărțișor 26

17.00 – 18.00: Teatru de improvizație

                         Susținut de trupa de improvizație Grupa mică

 

Casa Memorială „George și Agatha Bacovia”, George Bacovia 63

17.00 – 18.00: Concert de vioară, susținut de Valentin Șerban

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

17.30 – 19.00: Teatru de improvizație

                         Spectacol susținut de trupa de improvizație Comedy.show

 

Biblioteca Centrală Universitară „Carol I”Esplanadă, Calea Victoriei 88

20.00:    Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a IX-a, difuzat în fiecare an de Radio România Cultural, marchează prin poezie, blues şi jazz Noaptea Europeană a Muzeelor

              Invitați: Ioana Crăciunescu, Ioana Ieronim, Nora Iuga & Angela Baciu, Livia Lucan-Arjoca, Andra Rotaru, Florina Zaharia, Teodor Dună, Bogdan Ghiu, Florin Iaru, Ioan Matiuţ, Călin-Andrei Mihăilescu, Cosmin Perţa, Bogdan O. Popescu,  Adrian Suciu, Robert Şerban, Grigore Şoitu, Iulian Tănase, Romulus Bucur

Muzica: Teodora Enache, Mike Godoroja & Blue Spirit

Amfitrioni: Dan Mircea Cipariu și Ioan Cristescu

 

 

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

20.00 – 21.00: Concert susținut de Helen & friends

 

21.00 – 22.00: Concert susținut de Blue Noise

 

 

DUMINICĂ, 21 mai

 

Sediul MNLR, Nicolae Crețulescu 8

17.00:    Închiderea festivalului

Alocuțiuni:

Ioan Cristescu, Directorul Muzeului Național al Literaturii Române

Dinu Flămând, scriitor și traducător

Caius Dobrescu, scriitor și traducător

Ioan Groșan, scriitor

 

Invitat special: Yusef Komunyakaa (SUA)

 

Lecturi publice de poezie: Adrian Alui Gheorghe, Denisa Comănescu, Gellu Dorian, Marian Drăghici, Horia Gârbea, Cassian Maria Spiridon, Liviu Ioan Stoiciu, Lucian Vasilescu, George Vulturescu

Muzica: Cvartetul Chromatic Iuliana Ghiduc (vioara 1), Salome Torge (vioara 2), Ovidiu Achim (violă), Emese Achim (violoncel)

Moderator: Ioan Groșan

 

Tramvaiul 26, Strada Cercului 6

19.30:    Clubul de Lectură Institutul Blecher: Andrei Dósa, Botond Fischer, Benji Horváth, Mihók Tamás

Moderator: Claudiu Komartin

 

În perioada 17 – 19 mai, în Holul Dacia al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I” (Strada Boteanu 1), poate fi vizitată expoziția de artă Cărțile de la Vidra – „Plângând de-atâta frumusețe” de Carolina Ilica.

s2Member®