Abonare

 

Afis TNCP (1)PROGRAMUL EVENIMENTELOR:

 

 

Joi, 16 mai:

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 14.00Conferinţă de presă. Deschiderea TNCP

Prezintă: Lucian Chişu, Nicolae Iliescu, Horia Gârbea, Dan Mircea Cipariu, Ioan Cristescu.

 

 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 17.00  Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Liviu Ailincăi, Liviu Capşa, Victoria Milescu, Cristiana Purdescu, Răzvan Gheorghe, Adrian Pârvu, Maria Calciu, Magda Mirea

Prezintă: Dan Mircea Cipariu

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 19.00 Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Gheorghe Iova, Mugur Grosu, Constantin Iftime, Paul Mihalache, Radu Ianovi, Silvia T., Doina Ioanid, Andrei Dosa, Iulian Caragea, Octavian Soviany, Răzvan Ţupa

Prezintă: Cosmin Perţa, George Neagoe

 

Vineri, 17 mai:

* Galeria ARTOTECA a Bibliotecii Metropolitane Bucureşti, Str. Mihai Bravu nr. 4

Ora 13.00 – Vernisajul expoziţiei Nichita Stănescu văzut de Mircia Dumitrescu,

Prezintă: Nicolae Iliescu, Lucian Chişu, Silviu Angelescu, Adam Puslojic, Ioan Cristescu, Răzvan Voncu.

 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 14.00  Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Clara Mărgineanu, Ofelia Prodan, Lucian Vasilescu, Diana Iepure, Florin Hălălău, Violeta Savu, Dan Mihuţ

Prezintă: Vasile Mihalache

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 15.00 Conferinţa: Sonetele Shakesperiene, susţinută de George Volceanov

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 17.00 Conferinţa: Poezia, o religie personală?, susţinută de Caius Dobrescu şi Magda Cârneci.

 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 18.00  Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Constantin Abăluţă, V. M. Popa, Rodian Drăgoi, Ioana Greceanu, Valentin Iacob, Leonard Ancuţa, Simona-Grazia Dima, Teodor Dună

Prezintă: Dan Mircea Cipariu

 

* Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 19.00Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Ion Mureşan, Adela Greceanu, Marius Chivu, Dan Coman, Marin Malaicu Hondrari, Ana Dragu, Florin Partene, Doina Ioanid, Bogdan Alexandru Stănescu, Iulian Tănase, Denisa Mirena Pişcu, Marius Conkan

Prezintă: Teodor Dună

 

Sâmbătă, 18 mai:

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 12.00  Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Virgil Diaconu, Andrei Novac, Florina Zaharia, Ioan Matiuţ, Florin Dochia

Prezintă: Dan Mircea Cipariu

 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 13.30  Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Viorel Mureşan Ioan Pintea, Mircea Măluţ, Ovia Herbert

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 13.00 Atelier de creative writing:

Prezintă: Florin Iaru, Ştefan Manasia

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 17.00 Conferinţa: Intimate geography of Europe, susţinută de Ales Debeljak (Slovenia)

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 18.00 Lectură « Voci Europene »:

Invitaţi: Ales Debeljak (Slovenia), Sinisa Socanin (Serbia), Martin Felder (Elveţia), Dumitru Crudu (Republica Moldova), Lidija Dimkovska (Macedonia), Ivan Dimitrov (Bulgaria), Adam Puslojic (Serbia)

Moderator: Cosmin Perţa

 

* Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 19.00Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Vasile Leac, Ştefan Manasia, Vlad Moldovan, Tudor Creţu, Dumitru Bădiţa, Dmitri Miticov, Andrei Bodiu, Cristina Ispas

Prezintă: Cosmin Perţa

 

Afis Maratonul de Poezie si Jazz 2013 (1)* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 20.00 Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a V-a

Invitat special: Mircea Tiberian & friends

Moderatori: Dan Mircea Cipariu & Ioan Cristescu

 

Invitaţi:

Ora 20.00-21.00: Ion Mureşan, Ioana Crăciunescu, Traian T. Coşovei, Cornelia Maria Savu, Eugen Suciu, Ioana Diaconescu, Magda Cârneci, Florin Iaru, Bogdan O. Popescu, Viorel Mureşan

 

Ora 21.00-22.00: Gabriel Chifu, Nicolae Prelipceanu, Horia Gârbea, Paul Vinicius, Bogdan Ghiu, Andrei Bodiu, Doru Mareş, Lucian Vasilescu, Anca Mizumschi, Adrian Suciu

 

Ora 22.00-23.00: Adrian Alui Gheorghe, Simona-Graţia Dima, Gellu Dorian, Ofelia Prodan, Cassian Maria Spiridon, Şerban Axinte, Florina Zaharia (Galaţi), Ioan Matiuţ (Arad), Virgil Diaconu, Andrei Novac

 

Ora 23.00-24.00: Mircea Bârsilă, Marian Drăghici, Ioana Greceanu, Valeriu Mircea Popa, Eugenia Ţarălungă , Mihai Gălăţanu, Daniel Bănulescu, Adrian Pârvu, Rodian Drăgoi

 

Ora 00.00 – 01.00: Dan Iancu, Clara Mărgineanu, Nicoleta Popa, Valentin Iacob, Laura Dan, Viorel Lică, Grigore Şoitu, Dan Mircea Cipariu

 

Duminică, 19 mai:

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 12.00  Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Romulus Bucur, Robert Şerban, Pavel Şuşară, George Floarea, Ionel Ciupureanu, Liviu Uleia, Anca Mizumschi, Mircea Bârsilă, Cătălina Matei

Prezintă: Vasile Mihalache

 

* Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14

Ora 13.00  Masă rotundă « Piata cărţii de poezie în Europa »

Invitaţi: Magda Cârneci, Sinisa Socanin, Martin Felder, Dumitru Crudu, Lidija Dimkovska, Ivan Dimitrov

Moderator: Cosmin Perţa

 

* Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12

Ora 15.00 Masă rotundă « Poezia şi Proza, conflict sau continuitate »

Invitaţi: Andrei Bodiu, Dan Coman, Tudor Creţu, Mihail Vakulovski, Dumitru Crudu, Marin Mălaicu Hondrari, Angela Marinescu

Moderator: Bogdan Ghiu

 

* Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27

Ora 19.00Lecturi publice de poezie:

Invitaţi: Magda Cârneci, Nora Iuga, Şerban Axinte, Matei Hutopilă, Mihail Vakulovski, Alexandru Vakulovski, Moni Stănilă, Anatol Grosu, Laura Dan, Ioan Es. Pop

Prezintă: Cosmin Perţa

Lansări :

Galeria Contemporană - MNLR

 

Cristiana Purdescu (Joi, ora 16.00)

Florin Partene          (Vineri, ora 16.00)

Viorel Mureşan        (Sâmbătă, ora 13.00)

Ioan Matiuţ              (Sâmbătă, ora 13.00)

Traian T. Coşovei    (Sâmbătă, ora 13.10)

Marius Conkan        (Sâmbătă, ora 16.00)

Vasile Leac               (Sâmbătă, ora 18.00)

Yigru Zeltil               (Sâmbătă, ora 18.20)

lansări Editura Eikon (Sâmbătă, ora 18.30)

Dumitru Bădiţa        (Duminică, ora 14.00)

Ionuţ Ştefănescu       (Duminică, ora 16.00)

s2Member®